Dress to impress – de azért maradj önmagad az állásinterjún

Dress to impress – de azért maradj önmagad az állásinterjún
Dress to impress – de azért maradj önmagad az állásinterjún

Tudtad, hogy egy állásinterjú kimenetelét már az első 7 másodperc döntően befolyásolhatja? Amint belépsz az ajtón, a megjelenésed, a testbeszéded és a kisugárzásod máris üzenetet közvetít rólad – még mielőtt egy szót is szólnál!

A siker kulcsa azonban nem az, hogy teljesen átváltozz, hanem hogy megtaláld az egyensúlyt a professzionális megjelenés és a saját stílusod között.

Legyen szó az első diákmunkádról vagy egy szakmai gyakorlatról, néhány jól bevált tippel magabiztosan állhatsz ki az állásinterjún, miközben megőrzöd a személyiségedet is!

Az első benyomás (majdnem) minden

Hiszed vagy sem, a tested, az arcod, a ruhád és a mozgásod már önmagában egyfajta “néma kommunikáció” – vagyis ösztönösen is sokat elárul rólad.

A megjelenésed pedig tükrözi, mennyire veszed komolyan az álláslehetőséget és milyen alaposan készültél. Persze, nem a ruha teszi az embert, de a tudatos felkészülés a külsőségekben is megmutatkozik, és mindenképpen a javadra válik.

Pár alapszabály, ami mindig működik

  • Érkezz tiszta, frissen mosott, vasalt ruhában

  • Kerüld a harsány színeket, mintákat és feliratokat

  • A sportcipő, papucs, túl laza viselet általában nem szerencsés választás

  • Az “elegáns hétköznapi” stílus (business casual) szinte mindig biztonságos

Hogyan öltözz fel úgy, hogy hiteles és magabiztos legyél?

Az interjúra való öltözködés nem fekete-fehér szabályokat jelent, hanem inkább alkalmazkodást a munkahelyhez, ahová jelentkezel. Érdemes előzetesen tájékozódni: nézz körül a cég weboldalán, közösségi média felületein, vagy akár kérdezz ismerősöket, akik ott dolgoznak.

A kreatív szektorban más a dress code, mint egy banki pozíciónál – érdemes ehhez igazodni, de nem kell teljesen kilépned a komfortzónádból. Ha utálod a nyakkendőt, keress más módot a formalitás kifejezésére. Ha szokatlan a kosztüm, válassz egy elegáns blézert és egy jól szabott szövetnadrágot helyette.

Profi benyomás, természetes stílusban

A testbeszéd ugyanolyan fontos, mint a szavaid. A zárt testhelyzet (karba font kezek, lehajtott fej) bizonytalanságot sugall, míg a nyitott testtartás, az egyenes hát, a természetes mosoly és a megfelelő szemkontaktus magabiztosságot közvetít.

Ne feledd: az udvariasság és a figyelmesség mindig jó pontnak számít! Köszönj határozottan, fogj kezet magabiztosan (de ne túl erősen), és mutass őszinte érdeklődést a beszélgetés során.

Maradj önmagad – de a legjobb verziódban

A HR-szakemberek többsége kifinomult emberismerettel rendelkezik, és könnyen felismeri, ha valaki nem őszinte vagy túljátssza a szerepét. Az őszinte válasz, még ha nem is tökéletes, sokkal meggyőzőbb, mint egy betanult, de hiteltelen sablon.

Ne feledd: a cél nem az, hogy másnak mutasd magad, mint aki valójában vagy. A megfelelő öltözék, a felkészült kommunikáció és a magabiztos viselkedés mind arra szolgál, hogy a legjobb verziódat mutasd meg a potenciális munkáltatódnak.

Ha jól érzed magad a bőrödben és a ruhádban, az biztosan meglátszik a viselkedéseden is.

Válassz tehát olyan öltözetet, amiben nemcsak elegáns vagy, de komfortosan is érzed magad – így természetesen és magabiztosan tudsz koncentrálni az interjú szakmai részére.

Szeretnél gyakorolni interjús helyzeteket vagy már élesben próbálnád ki magad? Nézd meg a Meló-Diák aktuális állásajánlatait, és szerezd meg első interjútapasztalataidat!

Meló-Diák